Бөбек балабақшасы
ясли-сад "Бөбек"

СоцСети

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

«Құлпынай» даярлық тобында «Елге саяхат» Сауат ашу» сауат ашу негіздері пәнінен кіріктірілген сабақ

10.02.2023

Ақмола облысы

Аршалы ауданы

Жібек жолы кенті

"Бөбек" бөбекжай-бақшасы МКҚК

Тәрбиеші: Байжуманова Айгүл Жұмағалиқызы

 

Грамота негіздері бойынша интеграцияланған сабақ

"Елге саяхат "Грамота"

"Құлпынай" дайындық тобында

 

 

Білім беру салаларының интеграциясы: Коммуникация, Таным, Денсаулық.

Балалар іс-әрекетінің түрлері: ойын, танымдық, коммуникативті".

Мақсаты: бөлім бойынша білім, білік және дағды деңгейін анықтау және бекіту.

Тапсырмалар:

Оқыту:

- Балалардың алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын сабақта меңгеру деңгейін анықтау.

- Үйренген дыбыстарды саралауда жаттығу.

- Сөзді дыбыстық талдауда жаттығу.

- Жалпылама ұғымдарды бекіту.

- Сұрақтарға жалпы ұсыныстармен жауап беру дағдыларын бекіту.

Дамыту:

- Сөздік қорын байыту.

- Зейінді, есте сақтауды, қиялды дамыту.

- Фонемалық есту қабілетін дамыту.

- Біртұтас сөйлеуді дамыту.

- Тәуелсіздікті, бастаманы дамыту.

Тәрбиешілер:

- Орыс тілін білуге және оған деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

- Ізденімпаздық пен шығармашылық белсенділікке тәрбиелеу.

- Ұжымда жұмыс істей білуге, мұғалімнің сұрақтарын, жолдастарының жауаптарын шыдамдылықпен тыңдауға және басқалардың пікірін құрметтеуге тәрбиелеу.

Әдістері мен әдістері:

Көрнекі: көрсету, көрсету, иллюстрация.

Ауызша: көркем сөз, әңгіме, әңгіме, сұрақтар, түсініктемелер.

Ойын: тосын сәт, ойын.

Сөздік жұмыс: Алфавит, әріптер, буындар, дауысты және дауыссыз дыбыстар.

Жеке жұмыс: белсенді сөйлеу әрекетін ынталандыру.

Алдын ала жұмыс: әңгіме, сөйлеуді баптау, көркем әдебиетті оқу.

Жабдық: заттар бейнеленген суреттер, дауыссыз әріптер бейнеленген карточкалар, доп, картоннан жасалған 2 түрлі-түсті үй (Қызыл, Көк), қоңырау.

 

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастырушылық сәт: балалар топқа кіріп, жартылай шеңберде тұрады.

Тәрбиеші: Балалар, бүгін бізге сабаққа қанша қонақ келгенін қараңыз. Қонақтарға, бір-біріне сәлем айтайық. Сәлеметсіз бе!

Бізге қараңыз!

Біз балалар суперкласс!

Мейірімді және батыл,

Сонымен қатар-шебер!

Біз көп нәрсе жасай аламыз,

Желімдеу, кесу, мүсіндеу, тоқу,

Өзіңізді жақсы ұстаңыз!

Қараңызшы, сіз бізге қарайсыз!

Біз балалар суперкласс!

(Балалар үстелге отырады.)

2. Негізгі бөлігі:

Тәрбиеші: Балалар, сендер саяхаттағанды ұнатасыңдар ма?

Балалар: Иә

Тәрбиеші: Бүгін біз бір сиқырлы елге Грамота деп аталатын қызықты саяхат жасаймыз. Бұл елге келіп, сиқырлы елдің қалаларын аралап, тапсырмаларды орындау керек. Балалар, сіз саяхатқа шығуға келісесіз бе?

Балалар: Иә

Тәрбиеші: содан кейін біз жолға шығамыз. Бірінші сұрақ: "біздің сабақ қалай аталады?»

Балалар: біздің сабағымыз сауаттылыққа дайындық деп аталады.

Тәрбиеші: Дұрыс! Біздің көңілді қоңырауымыз шырылдап, сапарға шығатынымызды еске салады. Біздің сиқырлы еліміздің алғашқы қаласы БУКВИНСК деп аталады. Бұл қалада кім тұрады деп ойлайсыз?

Балалар: әріптер осында тұрады.

Тәрбиеші: Балалар, көптеген әріптер жиынтығы қалай аталады?

Балалар: Алфавит

Тәрбиеші: Ал хат дегеніміз не?

Балалар: әріп-жазудағы дыбысты білдіретін таңба.

Тәрбиеші: әріп дыбыстан несімен ерекшеленеді?

Балалар: біз әріптерді көреміз және жазамыз.

D / және "сөздерді атаңыз"

Тәрбиеші: Балалар, сіздер тапсырманы жақсы орындадыңыздар, біз ЗВУКВИНСК деп аталатын сиқырлы елдің екінші қаласына барамыз. Бұл қалада кім тұрады деп ойлайсыз?

Балалар: мұнда дыбыстар өмір сүреді.

Тәрбиеші: дыбыс дегеніміз не?

Балалар: дыбыс – біз еститін және айтатын нәрсе.

Тәрбиеші: қандай дыбыстар бар екенін атаңыз.

Балалар: дыбыстар дауысты және дауыссыз дыбыстар.

Тәрбиеші: біз кездестірген дауысты дыбыстарды атаңыз.

Балалар: А, О, Және, У, У, Е.

Тәрбиеші: Балалар, мен сендерге " кім мұқият?"(көк және қызыл чиптермен ойнау)

Сіз қандай жарайсыздар, барлығы өте мұқият!

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, керемет Білім!

Енді СЛОГИНСК деп аталатын басқа қалада болу үшін келесі сұраққа жауап беру керек: "сөздер неден тұрады?»

Балалар: сөздер буындардан тұрады.

Тәрбиеші: сөздегі буындардың санын қалай анықтауға болады?

Балалар: бір сөзде қанша шапалақ, сонша буын бар екенін мақта арқылы анықтауға болады. Сөздегі дауысты дыбыстардың саны бойынша, сөздегі дауысты дыбыстар қанша, буындар көп.

Тәрбиеші: Балалар, әрі қарай жүру үшін сізге көмек керек! Сөздерді мұқият тыңдап, буындарға бөлу керек. Бұл сөздер:

ПАР-ТА, ЛИ-НЕ-КА, КА-РАН-ДАШ, БОР.

(Балалар сөздерді буынға бөледі.)

Тәрбиеші: Жарайсыңдар! Сіз шаршаған шығарсыз, демалып, физикалық минут өткізейік.

Дене шынықтыру минуттарын өткіземіз.

Қазір бәрі тыныш тұрды,

Бірге қолдарын жоғары көтерді,

Бүйірге, алға, артқа,

Солға, оңға бұрылды

Тыныш отырды және қайтадан бизнес үшін. (2-3 рет өткізіледі.)

Тәрбиеші: Балалар, бізді тағы бір тапсырма күтіп тұр. Жұмбақтарды табу керек:

Кім оны шешсе, ол көз жасын төгеді. (пияз)

Үлпілдек, бірақ қар емес, қызады, бірақ пеш емес (Тон)

 

 

Көпіршіктер пайда болды,

Көбік жоғарғы жағына көтерілді-

Және ол болмады

Мұның бәрі жоғалып кетті. (Сабын)

Балалар: Пияз. Тон. Сабын.

Тәрбиеші: Дұрыс! Келіңіздер, бұл сөзді бірге дауыстап айтайық. Біз бұл сөзде қанша әріп пен қанша дыбыс бар екенін анықтауымыз керек.

(Балалар "садақ, Тон, сабын" сөзін дауыстап айтады.)

Тәрбиеші: бұл сөзде қанша әріп және қанша дыбыс бар?

Балалар: 3 әріп және 3 дыбыс .ат.д.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар! Бәрі дұрыс! Келіңіздер, бұл сөзді әріптерден құрастырып, "Тон, сабын, садақ"сөзіне дыбыстық талдау жасайық

D / және: "бар ма, жоқ па?»

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар! Сізге біздің сапарымыз ұнады ма?

Балалар: Иә.

Тәрбиеші: "түймедақ жина" ойынын көрейік

(Балалар суреттерді жинайды олардың атаулары дауысты және дауыссыз дыбыстардан басталады)

Тәрбиеші: Балалар, енді мен сенің сауат ашқаныңды білемін. Сіз одан да ақылды және сауатты болуға ұмтыласыз деп үміттенемін.

Сабақты талдау

Міне, қоңырау соғылып, біздің сапарымыз аяқталғанын еске салады. Қоштасатын кез келді. Қош бол!

Просмотров: 3927


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст